דלקות אוזניים ושחייה

על מנת לקבוע מהי ההשפעה של שחייה על שכיחות דלקת באוזן התיכונה אצל ילדים ביצעו החוקרים סקר מבוקר שכלל 32 ילדים בגילאי 1-4 שנים שהשתתפו בשיעורי שחייה.
_TA_6951

דלקת אוזניים חריפה

דלקת חריפה של האוזן התיכונה הנגרמת על ידי חיידק, ולרוב קודם לה זיהום או אלרגיה בדרכי הנשימה העליונות. דלקת זו היא הנפוצה ביותר. במספר מחקרים לא מבוטלים הוכח שאין הבדלים משמעותיים במשך תקופת המחלה ביחס לקבלת/אי קבלת טיפול אנטיביוטי. אולם, אצל ילדים שלא קיבלו אנטיביוטיקה מספר ההישנויות של הזיהום היה קטן יותר מאשר אצל ילדים שקיבלו אנטיביוטיקה. הסיכון היחיד של דלקת אוזניים חריפה באוזן התיכונה הינו התפשטותו לעצמות הגולגולת ולמוח. אין הוכחות המתעדות, כי הסיכון לסיבוך זה מופחת על ידי מתן אנטיביוטיקה. כמו כן, חשוב להדגיש כי סיכון להתפתחות זו של המחלה נמוך (0.2%-2%). הסיבה השכיחה לדלקת אוזניים אצל ילדים היא הפרעה של חצוצרת השמע. חצוצרת השמע מווסתת את לחץ הגז באוזן התיכונה, מגוננת עליה מפני הפרשות מהאף ומהגרון ומפנה ממנה נוזלים. אצל תינוקות וילדים חצוצרת השמע קצרה וצרה, יותר מאוזנת ולכן נסתמת יותר בקלות. חסימתה מובילה להצטברות נוזלים ואלו מהווים מצע פורה לגידול חיידקים. התמונה הקלאסית של דלקת חריפה באוזן: ילד צורח, לא אוכל, מושך באוזניים ולא ישן. באוזן רואים אודם, לא רואים את עצם הפטיש, תופית בצקתית, אדומה ואטומה.

דלקת אוזניים כרונית

דלקת כרונית של האוזן התיכונה מתייחסת לנפיחות של האוזן. שלב זה מגיע לאחר דלקות חריפות חוזרות ונישנות. לרוב, מצב זה אינו מלווה בכאב, כי אם בירידת שמיעה.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email